TheGrue.org

Narodowe Czytanie

Monika Grzelak

                W tym roku lekturą  „Narodowego  Czytania” były polskie Nowele. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły włączyli się do organizacji tej zainaugurowanej przez Parę Prezydencką ogólnopolskiej akcji. Jak co roku "Narodowe Czytanie"  odbyło się  w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Władysława Strzemińskiego. Poprowadził je prezes stowarzyszenia „Historia Koluszek”, Mateusz Jaśkiewicz. Czytaliśmy "Katarynkę" Bolesława Prusa, "Dobrą panią" Elizy Orzeszkowej oraz "Sachem" Henryka Sienkiewicza. "Sachem" Henryk Sienkiewicz opowiada o losie Indian prześladowanych w XIX w. Nowelę przeczytali uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Koluszkach: Gabriela Kotynia, Wojciech Jagiełło, Mikołaj Kamiński wraz ze swoją polonistką Marzeną Sztuką. Kolorytu tegorocznego spotkania z literaturą dodał mini koncert w wykonaniu uczniów naszej szkoły: Aleksandry Chromińskiej  i  Aleksego Bilskiego oraz  ciekawa scenografia, nawiązująca do XIX wieku.

 

  ----------------------------------------