Rocznice wrześniowe

Kategoria: Bez kategorii

           29 września mieliśmy możliwość zastanowienia się nad wartością słowa wolność. O tym jak mało jest przez nas – współcześnie żyjących – doceniana, a jak wiele znaczyła dla tych, którzy przeżyli koszmar II wojny światowej,  uświadomił apel upamiętniający rocznice wrześniowe w naszejszkole. Przygotowany został pod kierunkiem p. I. Serwy, p.M.Grzelak i uczniów  klas: drugiej i trzeciej (policyjno-prawnej) oraz ucznia klasy trzeciej (mechatronicznej), który wcielił się w postać więźnia ocalałego z obozu koncentracyjnego.

Uczennice czytały wybrane fragmenty „Medalionów” Zofii Nałkowskiej, opowiadań Tadeusza Borowskiego oraz „Sowietów” Piotra Zychowicza i przeniosły zebranych w wojenną rzeczywistość codziennej walki o przetrwanie uwięzionych w sowieckich łagrach i niemieckich obozach koncentracyjnych. Opisywane przez pisarzy  z brutalną starannością sceny ucieczki z wagonów wiozących ludzi na niechybną śmierć czy  odseparowywanie matek od swych nowo narodzonych dzieci sprawiły, że w oczach niejednego ze słuchaczy  pojawiały się łzy. Dodatkowej dramaturgii dodawała sceneria apelu: ciemność, którą przenikał jedynie niewielki strumień światła płynący z małej lampki. Zgromadzeni czytane fragmenty  wysłuchali w absolutnej  ciszy. Tło muzyczne stanowiły ścieżki dźwiękowe z filmów: „Katyń”, „Czas honoru”, „Polskie drogi” i „Kolumbowie”.

Na koniec dyrektor Waldemar Puczyński podkreślił wagę starań o to, by już nigdy więcej Polacy nie doświadczyli utraty wolności.

Forma apelu oparta na czytaniu wybranych fragmentów utworów literackich wpisała się w - obchodzony właśnie 29 września - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

 

----------------------------------------